Sürüş Esnasında Hayat Kurtaran 5 Öneri

eyir halindeyken birçok nedenden dolayı aracınızın camı kırılabilir. Sebebi her ne olursa olsun panik yapmayın.

Sürüş Esnasında Hayat Kurtaran 5 Öneri

1.Hareket Halindeyken Aracınızın Camı Kırılırsa Dikkat Edilmesi Gerekenler

Seyir halindeyken birçok nedenden dolayı aracınızın camı kırılabilir. Sebebi her ne olursa olsun panik yapmayın. Aracınızı sakince emniyet şeridine çekin ve dörtlülerinizi yakıp hem kendi güvenliğinizi hem de aracınızın güvenliğini sağlayın. Aracınızın cama yakın olan kalorifer ve havalandırma deliklerini bir bez veya örtü ile örtün. Cam kırıklarına dikkat ederek arabadan yavaşça çıkın. Krikonuz ile kalan camları içten dışa doğru yavaşça kırıp çıkarın. Camı kırdıktan sonra çıkan lastiği daha sonra kullanılmak üzere saklayın. Sonrasında aracınızı cam taktırabileceğiniz en yakın yetkili servise götürün. Bu durumda aracınızı sürerken hız yapmadan sakince sürmeye dikkat edin.

2.Hareket Halindeyken Araçta Yangın Çıktığında Yapılması Gerekenler

Yağ değişiminden sonra kaputun altına yağ damlaması, aracın altına sızan yağ veya diğer sıvılar, çatlamış/gevşemiş veya açık kablolar, egzoz sisteminden gelen yüksek sesler, yakıt ve yağ seviyesinde veya motor sıcaklığındaki ani değişiklikler, eksik yağ doldurma kapağı, kırık veya gevşek hortumlar seyir halindeyken aracınızda yangın çıkmasına sebep olabilir. Eğer seyir halindeyken aracınızdan duman veya kıvılcım çıktığını fark ederseniz sakin bir şekilde sağa yanaşın ve araçtan çıkın. Varsa araçtaki diğer yolcuları da sakince tahliye edin. Eğer yapabiliyorsanız akü kutup başlarını sökün. Yangın söndürücü varsa yangın söndürücü ile veya bir battaniye ile yangının havasız kalıp yayılması önleyin. İlk müdahalelerden sonra itfaiyeyi arayın.

3.Aracın Kayması Durumunda Dikkat Edilecekler

Öncelikle aracınız kayma yaptığını hissettiyseniz ayağınızı gaz pedalından çekin. Bu esnada aracınızın savrulmasını önlemek için direksiyonunuzu kayma yönüne doğru çevirip kontrolü sağlayın.  Aracınızda kazıklanma durumu yaşanıyorsa, ayağınızı yavaşça frenden kaldırarak fren basıncını azaltın; ancak ayağınızı frenden tamamen çekmeyin. Bu sayede tekerlekler dönmeye başlayacaktır. Direksiyon hakimiyetini sağladığınızda direksiyonu düz tutun ve aracı olması gereken konuma getirin. Yavaşça frene basarak aracınızı durdurun.

 

4.Kaza Anında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herhangi bir kaza durumunda, aracınızdan çıkmadan önce kendi güvenliğinizi sağlamalısınız. İlk olarak diğer araçların kaza yaptığınızı anlaması için dörtlüleri yakın ve sonra dikkatlice araçtan inin. Eğer kaza gece olmuşsa farlarınızı açık bırakmayı unutmayın. Eğer kaza yerinde yaralı varsa önce ambulansı sonra polisi arayın. Kaza yapan araç çalışır konumdaysa kontağı kapatın ve araca sigara veya ateşle yaklaşılmaması konusunda çevredekileri uyarın.

 

5.Hareket Halindeyken Lastik Patladığında Dikkat Edilecekler

Aracınızın arka lastiklerinden biri patlarsa aracın arka kısmı sağa veya sola kayar; ancak aracınızın ön tekerleklerinden biri patlarsa aracınız lastiğin patladığı tarafa doğru çekme yapar. Bu durumda yapılacak en önemli şey sakin kalarak direksiyon sıkıca tutmak ve aracı yavaşça frene basarak durdurmaktır. Araç güvenli bir şekilde sağa çekildikten sonra bir çekici çağırılarak en yakın yetkili servise götürülmelidir.

Borlease Grup Şirketler olarak, sizlere uzun dönem araç kiralamakısa dönem araç kiralamakurumsal araç kiralamafilo kiralama ve bireysel araç kiralama konusunda en iyi hizmeti verdiğimiz gibi her durumda güvenliğinizi sağlamanız bizim başlıca görevimiz.

Bize Ulaşın

Pazartesiden cumaya 09:00 - 18:00 saatleri arasında bizimle görüşebilirsiniz.

Bor Blog


TPC Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar

TPC Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar

Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanakları'nın Düzenlenmesinde, Tahsilinde ve Takibinde Uygulanacak Usul ve Esaslar

Devamını gör
Borlease FİLOM Uygulaması Hizmetinizde!

Borlease FİLOM Uygulaması Hizmetinizde!

Borlease Otomotiv olarak hayata geçirdiğimiz FİLOM uygulamamız ile filonuzu operasyonel ve finansal olarak daha kolay yönetmenizi amaçlıyoruz.  Sürücülerinizin kişisel bilgileri ya da filonuza dair hazırlanan detaylı raporlar ile ihtiyacınız olan tüm bilgilere tek bir uygulama üzerinden giriş yapabilirsiniz.

Devamını gör
Borlease üçünü kez Türkiye’nin en iyi işverenlerin listesinde yerini aldı

Borlease üçünü kez Türkiye’nin en iyi işverenlerin listesinde yerini aldı

Borlease üçünü kez Türkiye’nin en iyi işverenlerin listesinde ödülle yerini aldı.

Devamını gör
Daha Fazla