Hasar ve Kaza

Hasar ve Kaza
Hasar ve Kaza

Hasar ve Kaza

Araç kiralama hizmetinden faydalandıktan sonra aracınızı kullanırken, başınıza bazı talihsiz olaylar gelebilir. Bu talihsiz olayların başında ise hasar ve kaza geliyor. Kiralık araç hasarı söz konusu olduğunda farklı durumlar yaşanmış olabilir. Örneğin; tek taraflı trafik kazası ya da başka bir araçla trafik kazası gibi. Bu tip kaza sonrası yapılacaklar merak edilmektedir.

Borlease olarak kiralık araç hasarından kaynaklanan sorunlar ve çözümleri için her zaman yanınızdayız. Kiralık araç hasarının ardından ne yapılması gerektiği hakkında daha fazla bilgi sahibi olabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tek Taraflı Trafik Kazasında Yapılması Gerekenler

Kiralık araç kullanırken yaşayabileceğiniz kaza türlerinden biri tek taraflı trafik kazasıdır. Tek taraflı trafik kazası, kazaya karışan aracın başka bir araca ya da yayaya hasar vermeden meydana gelen kaza türüne verilen isimdir. Tek taraflı trafik kazasında yapmanız gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 

  • Tek taraflı trafik kazasının yaşanması durumunda ilk olarak hasar beyan formunu doldurmanız gerekmektedir. Hasar beyan formunu kiralık aracınızın bir bölümünde bulabilirsiniz.
  • Hasar beyan formunu doldurduktan sonra ise kazanın nasıl meydana geldiği anlaşılabilecek bir şekilde olay yerinin fotoğrafını çekin.
  • Bizimle iletişime geçerek, kiralık araç hasar bildirimi yapın.

Trafik Kazasına Karışılması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kiralık araç kullanırken yaşayabileceğiniz kaza türlerinden bir diğeri ise başka bir araçla trafik kazasına karışılması durumudur. Kiralık araç sorumluluğu sizdeyken böyle bir olay yaşamanız durumunda şunları yapmanız gerekir;

 

  • Eksiksiz ve doğru bir şekilde kaza tespit tutanağı doldurmalısınız.
  • Olayın anlaşabileceği şekilde olay yerinin fotoğraflarını çekmelisiniz.
  • Kazaya karışan araçların ruhsatları, trafik sigortası ve sürücülerin ehliyetlerinin fotoğrafını çekmelisiniz.
  • Tespit tutanağını doldurduktan sonra kazaya karışan taraflara birer nüsha vermelisiniz.
  • Son olarak bizimle iletişime geçmelisiniz.

Hasarlı veya Kaza Sonrası Kiralık Araç Değiştirme Seçenekleri

Borlease olarak hasarlı veya kaza sonrasında hasarlı araçlar için alternatif seçenekler sunuyoruz. Bu seçeneklerimizden biri de kiralık araç değiştirme. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa ve yolculuğunuza devam etmek istiyorsanız, bizimle iletişime geçerek hasarlı araç yerine yeni bir araç kiralama işlemi yapabilirsiniz.

Trafik Kazasına Karışılması Durumunda Yapılması Gerekenler
Hasar ve Kaza Durumunda Alınacak Önlemler ve Yapılacak İşlemler

Hasar ve Kaza Durumunda Alınacak Önlemler ve Yapılacak İşlemler

Hasar ve kaza durumunda eğer gerekli değilse araçlar hareket ettirilmemelidir. Böylece hangi tarafın kusurlu olduğu anlaşılabilir. Yapılacak işlemler ise duruma göre değişiklik gösterir. Tek taraflı kazalar ile başka bir aracın karıştığı kazalarda yapılan işlemler farklıdır. Bunun yanında başka bir aracın karıştığı kazalarda taraflar kendi arasında anlaşamazsa, jandarma ya da polis çağrılmalıdır.

Kiralık Araçta Hasar veya Kaza Durumunda Müşteri Sorumluluğu ve Sınırlamaları

Kiralık araçta hasar veya kaza durumunda müşterilerin belli bir sorumluluğu ve sınırlamaları vardır. Bu sorumluluk ve sınırlamalar, kiralık araç sigortalama bilgilerine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin; bir trafik kazasında kusurlu olan taraf sizseniz ve araç full kaskoluysa, hasarı kasko karşılar.

Hasar veya kaza durumunda kiralık araç sözleşmeniz her şey dahil şeklindeyse, herhangi bir ücret ödemezsiniz.

Son olarak 2.000 – 3.000 TL’ye kadar maliyeti olan kazalarda genellikle araç kiralama şirketleri tarafından herhangi bir işlem yapılmaz.