Tesla Araç Modelleri ve Menzil Seçenekleri

Tesla Araç Modelleri ve Menzil Seçenekleri
  • 26 Haziran 2024

Tesla Araç Modelleri ve Menzil Seçenekleri

Tesla Araç Modelleri ve Menzil Seçenekleri
Tesla modelleri, elektrikli araç denildiği zaman akla ilk gelen markalardan biridir. Gelişmiş otonom sürüş sistemleri ve çeşitli özellikleri ile elektrikli otomobil pazarında önemli bir yere sahip olan Tesla araba modelleri ve fiyatları da merak edilen konular arasında yer almaktadır.
 
Bu marka, ülkemizde daha çok Model Y ile öne çıksa da farklı model seçenekleri dünyada başarılı satış rakamlarına ulaşmıştır. Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, Tesla arabalar hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Tesla Elektrikli Araba Modelleri

Tesla elektrikli araba modelleri, detayları ile aşağıdaki gibidir:

Tesla Model X 

Tesla Model X 

Elektrikli araç pazarında önemli bir konuma sahip olan Tesla Model X, dünyanın en hızlı SUV aracı olma özelliği ile dikkat çekmektedir. 100 km hıza 2,5 saniyede ulaşan model, tam otonom sürüşün de en gelişmiş versiyonuna sahiptir.
 
Falcon Wings olarak adlandırılan ve yukarı doğru açılan kapıları da modelin benzersiz özelliklerinin başında gelir.  

Tesla Model S

Tesla Model S

1020 beygir güce sahip bir sedan olan Tesla Model S, dört tekerden çekiş teknolojisi ile hayranlık duyulan modellerden biridir. 580 km ve 660 km olmak üzere iki farklı menzil seçeneğiyle piyasaya sürülen model S, 2 saniye içerisinde 0-100 km hıza ulaşmaktadır. 

Tesla Model Y

Tesla Model Y

Kompakt SUV modeli ile Tesla Model Y, bu segmentte elektrikli araç üreten markaların çok az olmasından dolayı büyük rağbet görmüştür. Tam SUV Model X’e göre daha küçük boyutlara sahip bu model, 3 farklı menzil seçeneği ile satışa sunulmaktadır.
 
X ve S modellerine göre yavaş olan araç, konfor ve kalite olarak oldukça başarılıdır. Tesla Model Y’nin 3 farklı modelinim 100 KM ulaşma hızları aşağıda yer almaktadır:
  1. Tesla Model Y (arkadan çekiş), 0’ dan 100 KM hıza 7,5 saniyede çıkar.
  2. Tesla Model Y (Long Range), 0’ dan 100 KM hıza 5 saniyede çıkar.
  3. Tesla Model Y (Performance), 0’ dan 100 KM hıza 3,7 saniyede çıkar.

Tesla Model 3

Tesla Model 3

Tesla Model 3, Avrupa pazarının taleplerini karşılamak için ideal boyutları ile sedan pazarına kararlı bir şekilde giriş yapmıştır. 4,69 metrelik uzunluğu, 2,87 metre dingil mesafesi ile beş yolcu için iyi bir iç alan sunar.
 
476 hp (350 kW) uzun menzilli versiyon ve 490 hp (360 kW) performans versiyonu 75 kWh pil ile donatılmış bu araç, 3,5 saniye içerisinde 0-100 km hıza ulaşmaktadır.

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck

Tesla Cybertruck, her yere gidebilecek kadar dayanıklı ve sağlam bir kasaya sahiptir. 12 inç hareket ve 16 inç açıklık sunan elektronik olarak uyarlanabilir havalı süspansiyonla her koşulda kullanıma uygundur. Eşsiz tasarımı ile dikkat çeken Cybertruck’ın resmi satış zamanı ve fiyatı henüz belirlenmemiştir. 
 

Tesla Elektrikli Araba Menzili Ne Kadar? 

Tesla elektrikli araba menzili, her modelde farklılık göstermektedir. Bunun yanı sıra modellerin de kendi içerisindeki versiyonlarda farklı menzil seçenekleri yer almaktadır. Tesla modellerinin menzillerini öğrenmek için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.
 
Model XModel SModel YModel 3Cybertruck
Plaid Menzil: 543 km.Model S Menzil: 634 km.Standart Range Menzil:533 km.Arkadan Çekiş Menzil: 513 km.Cyberbeast (Tahmini) Menzil: 320 km.
 Plaid Menzil:600 km.Long Range Menzil:514 km*Long Range AWD Menzil:629 km*Rear- Wheel Drive (Tahmini) Menzil: 250 km.
  Performance Menzil:514 km. All- Wheel Drive (Tahmini) Menzil: 340 km.
 
*Bu değerler, hız, hava koşulları ve irtifa değişikliği gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

Tesla'nın En İyi Modeli Hangisi?

Tesla’nın her modeli, ayrı özelliklere sahip olması ve farklı ihtiyaçlara hitap etmesi ile ayırt edilememektedir. Bunun yanı sıra Türkiye’de kullanılan ve satışa sunulan modeli ise Tesla Model Y’dir.

Tesla Kaç TL 2024 Model?

Türkiye’de satışı bulunan Tesla Model Y, Mayıs 2024 güncel fiyatları ile aşağıdaki gibidir:
Model YFiyat
Standart Range1.791.451 TL
Long Range3.081.120 TL
Performance3.334.733 TL
 
Tesla Model Y, motor gücü160 KW’ı aşmaması sebebi ile Elektrikli Araç ÖTV ve MTV Vergileri kapsamındaki bedeli %10 oranındadır. 

En Ucuz Tesla Hangisi?

Tesla fiyat listesini ele alacak olursak 2024 senesinde en uygun fiyatlı Tesla otomobil Model Y Standart Range serisidir.

Tesla Hangi Ülkenin?

Elektrikli araç pazarında öncü olan Tesla, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli olmasına rağmen Almanya’da üretilmektedir.
 
Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, Tesla fiyatları ve modelleri hakkında merak edilenleri ele aldık. Türkiye’de en çok kullanılan Tesla modeli ve elektrikli araç kiralama süreci hakkında daha fazla bilgi ve Borlease ayrıcalıklarından yararlanmak için web sitemizi inceleyebilirsiniz.