Banket Nedir? Trafikte Banket Ne Demek?    

Banket Nedir? Trafikte Banket Ne Demek?    
  • 13 Haziran 2024

Banket Nedir? Trafikte Banket Ne Demek?    

Banket Nedir? Trafikte Banket Ne Demek?    

Banket, karayolunun kenarında yayalar, bisikletliler veya hayvanların kullanımına açılmış bölümü ifade eder. Karayolunda yayaların kullanımına özel olarak ayrılmış kaldırım veya herhangi bir bölüm mevcut değilse, taşıt yolu ile şev başı iç üst kenarı arasındaki bölüm banket yolu olarak belirlenir.

Banketler, zorunlu olmadıkça sadece insanlar, hayvanlar ve bisikletlilerin kullanımına açılmıştır. Bunun yanı sıra trafik kazası gibi durumlarda ambulans ve resmi araçların geçişi için banket araçlar tarafından kullanılabilir.

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, banket nedir ve ne işe yarar gibi konular hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Banket Nedir?

Banketin anlamı, yaya yolu ayrılmamış karayolunda taşıt yolu kenarı ile şev başı iç üst kenarı arasında kalan bölümdür. Kısacası yayaların veya hayvanların kullanacağı bölüme banket adı verilir. Banket, zorunlu şartlar oluşması durumunda araçların da faydalanabileceği bir şerittir. Banketler, araç yoluna bitişik olsa da farklı zemin kullanılarak yapılır. Bu özellikleri sebebiyle standart kaldırımlardan daha farklıdır. 

Banket Ne İşe Yarar?

Banket ne demek konusundan sonra banket ne işe yarar konusu da merak edilen konular arasında yer almaktadır. Banket, yaya yolu olmayan karayollarının yan kısımları olarak bilinir. Bu kısım normal şartlarda trafiğe açık değildir.

Ancak, trafik sıkışıklığı ya da kaza gibi olumsuz durumlar söz konusu ise banket yolu, zaman zaman bazı araçlar tarafından kullanılabilir. Özellikle trafiğin sıkışık olduğu bir yolda kalmış olan ambulans gibi bir yere gitmesi gereken araçlar, banket yolunu kullanma hakkına sahiptir.

Banketin Özellikleri    

Banketler, araç yoluna bitişik şekilde farklı zemin kullanılarak yapılan yollardır. Kaldırımların aksine banket yolu, araç yolu ile aynı yüksekliğe sahiptir. Daha çok şehir dışı yollarda kullanılmaktadır.

Kaplama üzerine çizilecek olan banketler ve eksen çizgileri istisnalar hariç mutlaka beyaz renge boyanmaktadır. Beyaz renk dışında başka renklerde çizgi çizilemez, ancak bu duruma istisna olan etkenler şu şekilde sıralanabilir:

  • Yıl içerisinde 1 aydan fazla sis olan yerler
  • Bakım ve onarım sahalarında yapılan geçici işaretlemeler
  • Otopark ve park yasağı çizgilerinin çizilmesinde sarı renk uygulaması görülebilir.

Banket Genişliği Ne Kadar Olur?    

Tek şeritli yüzeysel kaplamalı yolların banket genişlikleri genel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Platform genişliği 12 metre 1A Tipi yollarda: 2,50 metre
  • Platform genişliği 10 metre 2A Tipi yollarda: 1,50 metre
  • Platform genişliği 8 metre 3A Tipi yollarda: 0,50 metre

Düşük Banket Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kaplama ile banket arasındaki seviye farkıdır. Düşük banket söz konusu ise mutlaka bir işaret levhası konur. İşaret levhası, yumuşak banketi uyarmak için de kullanılmaktadır.

Ayrıca işaret, karşı kaldırım ile banket arasında yer alır. Yol güvenliğini tehlikeye atabilecek seviye farklılıklarını ikaz etmek için kullanılmaktadır. 

Banket Emniyet Şeridi Aynı mı?    

Acil ve zaruri durumlarda kullanılması için gidiş istikametinin sağında bulunan ve düz şerit çizgisiyle belirlenen araçların kullanımı için ayrılmış alanlara emniyet şeridi, yayaların kullanımı için ayrılmış alanlara ise banket denir. Acil bir durum gerekmedikçe banketler, araçlar tarafından kullanılamaz.

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, banket yolu hakkında birçok bilgiyi sizler ile paylaştık. Trafik kuralları hakkında daha fazla bilgi öğrenmek ve Borlease ayrıcalıkları ile araç kiralamak için web sitemizi inceleyebilirsiniz.

Siz de araç kiralama hizmeti ve prosedürleri hakkında detaylı bilgi için blog sayfamızı inceleyebilirsiniz. Ayıca kiralama sürecindeki çeşitli prosedürlerin işleyişi hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.