Ehliyet Numarası Nerede Yazıyor?  

Ehliyet Numarası Nerede Yazıyor?  
  • 11 Haziran 2024

Ehliyet Numarası Nerede Yazıyor?  

Ehliyet Numarası Nerede Yazıyor?  

Ehliyetlerinde değişmesi ile eski ve yeni ehliyet tipleri arasında büyük farklar oluştu. Bu süreçte yeni tip ehliyete bazı yeni bilgiler eklenirken bazıları da çıkarıldı.

Yeni nesil çipli ehliyetlerde ehliyet numarası alanı ve ehliyet sınıfları daha farklı görünmektedir. Bunun yanı sıra ehliyet sınıfı kategorileri farklılaştırılarak AB (Avrupa Birliği) ülkelerinin kullandığı sınıflama sistemine geçilmiştir.

Bu yeni düzenleme de MOPED sürücü yaşı da değiştirilmiştir. Bu farklılıklar doğrultusunda birçok sürücü, ehliyet no nerede yazar sorusunun cevabını merak etmektedir.

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, ehliyet no nedir ve nerede yazar konuları hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Ehliyet Numarası Nedir?    

Ehliyet numarası (ehliyet no), kimlik kartlarında bulunan seri numarası gibi bir işleve sahiptir. Sürücü belge no olarak da bilinen ehliyet numarası her bir sürücü için farklıdır.

Bu numara, yasal işlemlerde ehliyetin kime ait olduğunu belirlemek açısından son derece önemlidir. Bu sebeple sürücülerin, sürücü belge no nerede yazar sorusunun cevabını öğrenmesi gerekir.

Ehliyet numarası, genel olarak kayıp ve çalıntı bildiriminde, araç muayene işlemlerinde, ceza sorgulamalarında ve araç kiralama işlemlerinde kullanılır. Bunun yanı sıra sadece ehliyet numarası ile araç kullanmak yasal değildir. Sürücü ehliyet numarasını ezberlemiş olsa dahi sürüş esnasında kanunen ehliyetini yanında bulundurmalıdır.

Ehliyet Numarası Nerede Yazıyor?  

Ehliyet belge no, eski tip ve yeni tip çipli sürücü belgelerinin tamamında bulunmaktadır. Eski tip ehliyetlerde tüm bilgilerin üstünde neyi ifade ettiği yazılıyken yeni tip sürücü belgelerinde tüm bilgiler kartın üzerinde numaralı biçimde yazılmıştır.

Bu nedenle yeni tip çipli ehliyetlerde hangi numaranın hangi bilgiyi ifade ettiği karıştırılmaktadır. Yeni tip çipli ehliyetlerde hangi numaranın hangi bilgiyi ifade ettiği detaylarıyla aşağıdaki gibidir:

  • 1. İsim
  • 2. Soy İsim
  • 3. Doğum Yeri ve Tarihi
  • 4a. Ehliyet Veriliş Tarihi
  • 4b. Belge Geçerliliği Bitiş Tarihi
  • 4c. Ehliyet Verilen Yer ve Plaka Kodu
  • 4d. T.C. Kimlik Numarası
  • 5. Ehliyet Numarası
  • 6. İmza            

Ehliyetiniz yanınızda değilse veya sürücü belgenizi kaybettiyseniz, ehliyet numaranızı e-devlet üzerinden öğrenebilirsiniz. Ayrıca Alo 199 hattı üzerinden online randevu alarak kayıp ehliyetinizi yeniden çıkarmanız gerekir.

Ehliyet Numarası Ne İşe Yarar?

Ehliyet belge no, araç sürücülerinin resmi kurumlardaki işlemlerini halletmesi için gerekli kabul edilir. 6 haneli bir numara olan ehliyet numarası, yeni tip ehliyetlerde 5.sırada yer alır.

Ehliyet numarasını öğrenmek son derece önemlidir. Bunun temel nedeni ise bu numaranın çeşitli alanlarda sürücülerden istenmesidir. Ehliyet bilgilerinin en sık kullanıldığı alanlar araç kiralama hizmetleri, araç çekimi ya da ceza ödeme gibi işlemler olarak sıralanabilmektedir.

Bu işlemlerde ehliyet sınıfı ve numarası dahil olmak üzere çeşitli ehliyet ve kimlik bilgileri gerekli görülür. Ayrıca ehliyetinizin kaybolması durumunda ehliyet numaranızı e-devlet üzerinden kolay bir şekilde öğrenebilmeniz mümkündür.

Sürücü belge no, ehliyet belgesinin üstünde yer alan ve ehliyetin kime ait olduğunu kanıtlayan bir numaradır. Bu numara hem eski hem de yeni sürücü belgelerinde yer almaktadır. Sürücü belgesinin kaybolması, çalınması ya da unutulması durumunda ehliyet numarasına ihtiyaç duyulduğunda, nüfus müdürlükleri vasıtasıyla ehliyet yenileme işlemlerini başlatmanız gerekir.

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, sürücü belge no nedir ve nerede yazar konusu hakkında bilmeniz gerekenleri sizler ile paylaştık. Araç kiralama hizmeti almadan önce ehliyet numaranızı mutlaka öğrenmeniz gerekir.

Kolay şekilde araç kiralamak ve süreç hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.