Otomatik Vites Harfleri ve Anlamları

Otomatik Vites Harfleri ve Anlamları
 • 5 Haziran 2024

Otomatik Vites Harfleri ve Anlamları

Otomatik Vites Harfleri ve Anlamları

Araba kullanmayı öğrenme sürecinde genellikle en çok zorluk çekilen alan vites kullanımıdır. Özellikle ilk zamanlarda vites değiştirirken yaşanan heyecan yüzünden sürücülerin dikkati de kolay şekilde dağılabilmektedir. Bu durum, otomatik vites araçların hayatımıza girmesiyle ortadan kalkmıştır.

Genel olarak otomatik arabalar hayatımızı her alanda kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle birçok sürücü, yeni bir araç alırken otomatik vitese sahip araçları tercih etmektedir. Otomatik araç kullanacaksanız otomatik vites harflerini bilmeniz son derece önemlidir. 

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, otomatik vites nedir ve otomatik vites harf anlamları hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

Otomatik Vites Nedir? 

Vites, otomobillerin hız ve çekişini ayarlamaya yarayan dişliler düzeneği olarak ifade edilmektedir. Otomatik vites ise bu geçişlerin araç tarafından yapıldığı ve sürücünün müdahalesine gerek duymayan bir sisteme sahiptir.

Manuel olarak da bilinen düz viteslerde debriyajla kavrama yapılması gerekirken yeni nesil otomatik viteslerde kavrama işini tork konvertörü sağlar. Bu nedenle otomatik vitesli araçlarda debriyaj pedalı bulunmamaktadır.

Otomatik vites kolunda birçok harf ve rakam bulunmaktadır. Bunlar, araç modeline göre değişkenlik gösterse de genel olarak aynı şekilde tasarlanmışlardır.

Otomatik vites üzerinde P, D, R, N ve S harfleri ile 1, 2, 3 gibi rakamlar yer alır. Bu harf ve rakamların anlamları ise genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • P: Park (park etmek) ayarı için kullanılan harftir. Aracı park ettikten sonra stop etmeden önce bu vitese almak gerekir.
 • D: Drive (sürmek) anlamına gelir ve aracı ileriye sürme komutu için kullanılır.
 • R: Reverse (ters veya geri) anlamına gelir ve aracı geri hareket ettirmek için kullanılır.
 • N: Neutral (nötr) anlamına gelir. Bu vites seçeneği aracın şanzımanını serbest bırakır.
 • S: Speed/Sport (hız/spor) anlamına gelir ve bazı araçlarda yer alır. Bu vites ayarı aracın hız kazanması için kullanılır.
 • M: Manuel vites değiştirme modunu ifade eder. Araç bu moddayken vites geçişlerini manuel olarak gerçekleştirir.
 • 1-2-3: Aracın sabit viteslerini ifade eder.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Yarı Otomatik Vites Nedir ve Nasıl Kullanılır? 

Otomatik Viteste P Ne Demek?

Otomatik viteste P harfi, “Park Ayarı” anlamına gelir. Vitesi P harfine aldığınızda, şanzıman dişlileri kitlenir. Böylece aracınızın tekerleklerinin ileri ya da geri dönüşü engellenir. Otomatik viteste P, aracınızı park etmek ya da sabitlemek istediğinizde kullanmanız gereken bir vites seçeneğidir.

Otomatik Viteste R Ne Demek?    

R harfi, geri vites anlamına gelir. Aracı geriye doğru hareket ettirmek için kullanılan vitestir. Vites kolunu P’den R’ye kaydırdığınızda, otomatik şanzımanın geri vitesi devreye girer. Güvensiz olduğu için aracın geri viteste çalıştırılmaması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Otomatik Vites Araba Kullanımı ile İlgili Bilgiler

Otomatik Viteste N Ne Demek?    

“Otomatik viteste N ne demek?” sorusunun cevabı, otomatik şanzımanınızın NÖTR veya serbest dönüş modunda olmasıdır. Bu ayar, vitesleri (ileri ve geri) serbest bırakır ve lastiklerin serbestçe dönmesini sağlar.

Aracın motoru çalışmadığında vites ayarı N harfine getirilebilir. Ayrıca bazı sürücüler, trafik ışıklarında ya da çok uzun trafiklerde beklerken de vitesteki N ayarını kullanır.

Otomatik Viteste D Ne Demek?    

Otomatik viteste D harfi, “sürücü” anlamına gelir. Araç hızlandıkça, tahrik dişlisi tekerleklere güç uygular ve motor devri istenen seviyeye ulaştığında kademeli olarak daha yüksek dişlilere geçer. Araç yavaşlamaya başladığında, otomatik tahrik dişlisi daha düşük viteslere geçer. 

Otomatik Viteste 1, 2 ve 3 Nedir?    

Otomatik şanzımanda “D” harfinden sonra bir dizi sayı olabilir. Bu sayılar, ileri vites işlemi için manuel vites ayarlarıdır. İlk ayar vites1’dir. “Otomatik viteste 1 ne demek?” sorusunun cevabı ise en düşük vites olarak ifade edilir ve daha büyük sayılar daha yüksek vitesleri temsil etmektedir. Genel olarak otomatik viteste rakamların kullanım alanları aşağıdaki gibidir:

 • D1: Çamur veya kum gibi arazilerde torku artırmak açısından önemlidir.
 • D2: Engebeli yollar ve yokuş yukarı sürüş için araca yardım eder.
 • D3: Bazen OD (aşırı hız) düğmesi olarak görülebilir. Overdrive dişli oranı, lastiklerin motorun döndüğünden daha hızlı hareket etmesini sağlar.

Otomatik Viteste M Ne Demek?    

Otomatik araçlardaki M harfi, şanzımanın manuel kaydırmalı bir seçenek olduğu anlamına gelir. Bu ayar, sürücünün direksiyon simidinde bulunan vites değiştiricileri kullanarak şanzımanı manuel olarak değiştirmesini sağlar.

Otomatik Viteste Artı (+) ve Eksi (-) Nedir?    

Otomatik vitesli araçlarda viteste bulunan artı (+) ve eksi (-), vites artırmaya ve vites düşürmeye olanak tanır. Bu düğmeleri kullanarak manuel vites geçişi yapmadan önce vitesinizi M (Manuel) ayarına almanız gerekmektedir.

Otomatik Viteste S Ne Demek?

“Otomatik viteste S ne demek?” sorusunun cevabı da merak edilen konulardandır. Bu vites ayarı, “Spor”, anlamına gelir. Otomatik vites S harfindeyken, hızınıza bağlı olarak gerçekleşen vites değiştirme süreci normale göre uzar ve aracınız daha yüksek performans gösterir. Bu nedenle devir aralığı arttığı için aracınızın hızı da artmaktadır.

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, otomatik vites harfleri ve anlamları konusu hakkında bilmeniz gerekenleri sizler ile paylaştık. Araç kiralama hizmeti almadan önce aracın vites seçeneklerini bilmek, kullanım kolaylığı sağlaması açısından oldukça önemlidir.

Araç kiralama süreci ve araçların vites seçenekleri hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.