2024 Emniyet Şeridi Cezası 

2024 Emniyet Şeridi Cezası 
  • 3 Haziran 2024

2024 Emniyet Şeridi Cezası 

2024 Emniyet Şeridi Cezası 

Trafikte güvenliğin sağlanması için belirlenen kurallar, sürücülerin ve yayaların güvenliğini gözetmektedir. Bu trafik kurallarından biri de şerit kullanımı ile ilgilidir. Özellikle emniyet şeridi ihlali ve kullanımı merak edilmektedir.  

Emniyet şeridi, acil durumlar için ayrılmış bir şerit olması nedeniyle ihlal edilmesi, ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sebeple 2024 senesinde, şerit ihlali ve emniyet şeridi cezası ile ilgili tutarlar güncellenmiştir.

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, emniyet şeridi ihlali 2024 tutarı hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız. 

Emniyet Şeridi Ne Demek?     

Emniyet şeridi nedir sorusunun cevabı; yaşanabilecek herhangi bir acil durumda kullanılmak üzere ayrılan şerit olarak ifade edilir. Karayolunun en sağında olan bu şeridin amacı ise acil durumda herhangi bir bölgeye ulaşmak için her zaman açık bir şerit kalmasını sağlamaktır.

Yolun en sağında kalan beyaz düz çizgi ile ayrılan bu bölüm normal trafik akışına dahil olmadığından kullananlara emniyet şeridi ihlali cezası uygulanır. 

Emniyet Şeridi Ne Zaman Kullanılabilir?     

Emniyet şeridi, trafikte geçiş üstünlüğüne sahip olan araçların gerekli durumlarda kullanması için bazı yollarda ayrı bir şerit olarak yer alır. Normal trafik akışına dâhil olmayan emniyet şeridini herhangi bir geçerli sebep olmadan kullanan sürücülere ise emniyet şeridi cezası uygulanmaktadır. 

Trafik kazalarına ya da olası bir acil durumda herhangi bir bölgeye kolayca ulaşmayı sağlayacak açık bir yol kalması için ayrılan emniyet şeridi, arıza durumunda sivil araçlar tarafından kullanılabilmektedir. Bunun yanı sıra aracı arızalanan sürücü trafiğin akışını aksatmamak için emniyet şeridini kullanabilse de Karayolları Trafik Yönetmeliği kapsamında belirlenen bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. 

Arızalanan araç emniyet şeridine geçtiğinde, aracın bırakıldığı noktadan 50 – 60 metre öncesine reflektörler yerleştirmelidir. Bu sayede, emniyet şeridini kullanması gereken bir başka araç olduğunda, emniyet şeridinde arızalı bir araç olduğunu anlar ve olası bir kaza önlenebilir. 

Emniyet Şeridi Cezası Nasıl Tespit Edilir? 

Sürücüler, emniyet şeridini gereksiz yere kullandıklarında emniyet şeridi ihlali cezası ile karşı karşıya kalırlar. Bu durumda ise birçok sürücü, emniyet şeridi ihlali cezası nasıl tespit ediliyor sorusunun cevabını merak etmektedir. 

Emniyet şeridi kullanma cezası olup olmadığını öğrenmek isteyen sürücüler, e-Devlet üzerinden gerekli kontrolleri yapabilirler. Bunun için ilk olarak e-Devlet sistemine giriş yapılması gerekir. Daha sonra EGM menüsünden “Araç Plakasına Yazılan Cezaları Sorgulama” seçeneğine tıklayarak emniyet şeridi ihlal cezası olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bir diğer yöntem ise Gelir İdaresi Başkanlığının web sitesi üzerinden “Borç Sorgulama ve Ödeme” seçeneğine giriş yapmaktır. Bu alanda yer alan “Trafik Cezası Sorgulama ve Ödeme” bağlantısı üzerinden emniyet şeridi cezasını sorgulamak mümkündür.     

2024 Emniyet Şeridi Cezası Ne Kadar?     

Emniyet şeridinden gitmenin cezası 2024 senesi itibariyle güncellenmiştir.  2023’te 4.064 TL olan emniyet şeridinde gitmenin cezası 2024 yılında 6.440 TL olarak güncellenmiştir. İndirimli trafik cezası ödeme için 15 gün içinde cezayı yatırmanız gerekir.

Bu sayede %25 indirimli ödeyebilirsiniz. Emniyet şeridi ihlali cezası 15 gün içinde ödendiği taktirde 4.830 TL tutarındadır.  

Emniyet Şeridi Cezasına İtiraz Edilir mi? 

Haksız bir ceza ile karşı karşıya kaldığını düşünen sürücüler emniyet şeridi cezasına itiraz etme hakkına sahiptir. Emniyet şeridi cezasına itiraz etmek için bir dilekçe hazırlamanız gerekir. Sulh ceza hâkimliğine giderek hazırladığınız dilekçeyi, araç ruhsatı kimlik belgesinin kopyasını vermelisiniz. 

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, 2024 emniyet şeridi ihlali cezası hakkında bilmeniz gerekenleri sizler ile paylaştık. Siz de 2024 yılı trafik cezaları ve bu cezaların ödeme süreci hakkında detaylı bilgi için blog sayfamızı inceleyebilirsiniz. 

Araç kiralama ve kiralama sürecinde trafik kurallarının işleyişi hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.