Ehliyet Sınıfları Nelerdir, Hangi Araçları Kullanır?    

Ehliyet Sınıfları Nelerdir, Hangi Araçları Kullanır?    
 • 11 Haziran 2024

Ehliyet Sınıfları Nelerdir, Hangi Araçları Kullanır?    

Ehliyet Sınıfları Nelerdir, Hangi Araçları Kullanır?    

Ehliyet, herhangi bir aracı karayollarında ve trafiğe açık alanlarda kullanmak için ilk gerekli görülen resmi belgedir. Sürücü belgesi olarak da adlandırılan ehliyet, araç türüne göre farklı sınıflara ayrılmaktadır.

Bu sebeple sürücü belgesi için başvuru yapmadan önce ehliyet çeşitleri ve araçlar hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bu kapsamda ise sürücü belgesi sınıflarını ve hangi araçların hangi sınıfa dahil olduğunu bilmek oldukça önemlidir.

Genel olarak; A, A1, A2, M, B, B1, BE, C, C1, CE, C1E, D, D1, DE, D1E, G ve F olmak üzere 17 çeşit ehliyet türü mevcuttur. Bu kapsamda ise sürücü belgesi almak için gereken temel şartlar da bu ehliyet sınıfları doğrultusunda değişiklik göstermektedir.

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, ehliyet sınıfları nelerdir konusu hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

A Sınıfı (Motosiklet Sınıfları) Hangi Araçları Kullanabilir?    

A sınıfı ehliyet türünün kullanabildiği araç çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • M: Motorlu bisikletler için verilen ehliyet çeşididir. MOPED olarak da bilinen araçları kullanabilmek için bu ehliyet sınıfına başvurmak gerekir.
 • A1:125 cc'ye kadar güç çıkışına sahip olan hafif motosiklet modellerini kullanmak için alınan bir ehliyet türüdür.
 • A2: 47 beygire (35 Kw) kadar olan orta derecede motosiklet modelleri için zorunlu olan ehliyet çeşididir.
 • A: Ağır motorlu 47 beygir üzerindeki ve alt sınıftaki tüm büyük motosikletleri kapsamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: A2 Ehliyet Nedir ve Kaç CC Motor Kullanabilir?

B Sınıfı (Otomobil ve Ticari Araçlar) Hangi Araçları Kullanabilir?

B sınıfı ehliyet türünün kullanabildiği araç türleri şu şekilde sıralanabilir: 

 • B1: Motor gücü 15 Kw'ı geçmeyen 4 tekerlekli hafifi motorlu araçlardan olan motosiklet türleri için gerekli görülen ehliyet türüdür.
 • B: Bu ehliyet tipi, otomobilleri ve bazı küçük ticari araçları kapsamaktadır. Kamyonet ehliyeti olarak da kabul edilir. Bu sürücü belgesi ile M, F ve B1 sınıfında yer alan araçlarında kullanımı yasaldır.
 • BE: Bu ehliyet türü, B sınıfında bulunan otomobiller ve hafif römorkları dorse kullanma yetkisi sunar. Ayrıca bu ehliyet türü ile B, B1, F ve M sınıfındaki araçları kullanmak da yasaldır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ehliyet Harç Ücretleri Ne Kadar?

C Sınıfı (Ağır Ticari Araçlar) Hangi Araçları Kullanabilir?    

C sınıfı ehliyete sahip kişilerin kullanabildiği araç türleri aşağıdaki gibidir:

 • C1: Bu ehliyet türü, 7500 kg'a kadar olan hafif kamyon ve çekici araçları kullanma yetkisi sunar. M, B, B1, F sınıfındaki araçlar da bu ehliyet ile kullanılabilmektedir.
 • C1E: 12000 kg'a kadar ağır kamyon, römork ve ticari araçlar için geçerlidir. Ayrıca bu ehliyet türü, hafif ve ağır motorlu araçların bulunduğu M, B, BE, B1, C1,F sınıfındaki araçları da kullanma yetkisi sunar.
 • C: Genel olarak ticari taşımacılıkta kullanılan ağır kamyonları ve çekici araçları içerir. Ayrıca M, B, BE, B1, C1, C1E ve F sınıflarındaki araçlar da bu ehliyet türü ile kullanılabilmektedir.
 • CE: Kamyon, römork, tır ve otomobil gibi araçların kullanım yetkisi bu ehliyet türü ile mümkündür. Ayrıca, bu sürücü belgesi ile M, B, BE, B1, C, C1, C1E, F sınıfındaki araçları da kullanmak yasaldır.

D Sınıfı (Otobüs ve Minibüs) Hangi Araçları Kullanabilir?    

D sınıfı ehliyete sahip kişilerin kullanabildiği araç çeşitleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • D1: Küçük ve orta boylu otobüs ve minibüsleri kullanma yetkisi sağlar. Bunun yanı sıra bu ehliyet türü ile M, B, B1 ve F sınıfında yer alan araçları da kullanmak mümkündür.
 • D1E: Bu ehliyet sınıfı, römork ve dorseli minibüs modellerini içerir. Genel olarak, M, B, BE, B1, D1 ve F sınıfında yer alan araçlarda bu ehliyete sahip kişiler tarafından kullanılabilmektedir.
 • D: Yolcu taşımacılığında kullanılan büyük otobüs ve minibüs modelleri bu ehliyet sınıfına dahildir. D sınıfı ehliyeti ile M, B, BE, B1, D1, F sınıfında yer alan araçlar da kullanılabilmektedir.
 • DE: Bu ehliyet türü, D sınıfında yer alan otobüsler ile römork kullanma yetkisi sağlamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: SRC Belgesi 1-2-3-4 Nedir?

F ve G Sınıfı (İş Makineleri ve Traktör) Hangi Araçları Kullanabilir?

F ve G tipi ehliyet türleri ile kullanılan araç çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • G: Bu ehliyet türü, iş makinalarını kapsayan bir ehliyet türüdür.
 • F: Bu ehliyet tipi, traktör gibi tarım araçlarını kapsamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar, Gerekli Belgeleri Neler?

Ehliyet sınıfları arasında yer alan F tipi sürücü belgesi, tarım alanında çalışanlar için son derece önemli bir sürücü belgesi çeşididir.

Karayollarında seyreden tüm araçları kullanmak için sürücü belgesi gerektiği gibi tarım alanında da birtakım araçları kullanmak için ehliyete sahip olmak zorunludur.

Borlease Otomotiv olarak bu yazımızda, ehliyet sınıfları ve kapsamındaki araç türleri konusu hakkında bilmeniz gerekenleri sizler ile paylaştık. 

Araç kiralama hizmeti almadan önce ehliyet sınıflarını bilmek, ehliyet tipinize göre araçlar kiralamanıza yardımcı olur. Araç kiralama süreci ve ehliyet türleri hakkında detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilir veya iletişim kanallarımız üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.