Araçlarda Opsiyonel Ne Demek? Araçlarda Opsiyonel Donanım Ne Anlama Gelir?

  • 28 Ocak 2022

Araçlarda Opsiyonel Ne Demek? Araçlarda Opsiyonel Donanım Ne Anlama Gelir?

Araçlarda Opsiyonel Ne Demek? Araçlarda Opsiyonel Donanım Ne Anlama Gelir?

Otomotiv sektöründe sıklıkla karşılaşılan opsiyonel kelimesini duymuşsunuzdur. Opsiyonel kelimesi; zorunlu ve gerekli olmayan, tamamen isteğe bağlı anlamlarını taşımaktadır. İkinci el ve sıfır araç alırken karşılaşılan opsiyonel kiralamanın anlamını bu içeriğimizde sizlerle paylaşacağız. Araçlarda opsiyonel ne demek, araçlarda opsiyonel donanım ne anlama gelir, yakından inceleyelim. 

Opsiyonel donanım nedir? Araçlarda Opsiyonel Ne Demek?

Araç kiralama ve satın alımlarda özellikle ekstra özelliklere dikkat edilmelidir. Otomotiv sektöründe karşılaştığımız opsiyonel donanım nedir; Opsiyonel donanım müşteri veya alıcının talep ettiği ekstra donanımlardır. Donanım paketleri, araç satın alırken aracın içerisindeki teknoloji ve özellikleri içermektedir. Araçlarda opsiyonel; bebek koltukları, navigasyon sistemleri gibi sürüşü kolaylaştıran ekipmanları içerir. 

Araç kiralamalarda ve sıfır araç satımlarında bayiler, paketleri müşterilerine sunarlar. “Boş paket” olarak satılan araçlarda ek ücret alınmaz ve ek özellikler yer almaz. Bu sayede sürücülerin araç alması kolaylaşır. Opsiyonel donanımlarda araçlara yeni ekipmanlar eklenir ve ek ücret uygulanır. Anahtar teslim araçlarda firma, paket seçeneklerini kullanıcılara gösterir ve almak istedikleri paketlere uygun araçları sunar. Araçların bazılarında ekipmanlar opsiyonel bazılarında da boş paket içerisine dahildir. 

İlginizi Çekebilir: Filo için Tavsiyeler ve Profesyonel Çözümler! 

Araçlarda Opsiyonel Donanım Ne Anlama Gelir?

Araç kiralama hizmetinde, kiralama firması müşterilerine ek özellikler sunmaktadır. Bu sayede konforla aracınızı kullanırken tasarruf etmenize yardımcı olur. Araçlarda opsiyonel donanım ne anlama gelir?

Araçlarda donanımlar rahatlığı, konforu ve güvenliği en üst seviyeye taşımaktadır. Araba donanımları hayatımızı kolaylaştırıyor. Opsiyonel olarak sunulan donanımlar kullanıcının talebine göre değişiyor. Araç kiralama hizmetinde ise kiralamak istediğiniz araca ek özellikler ekleyebilirsiniz. Araç kiralamada araçların yaşı küçük olduğu için donanımların pek çoğu opsiyonel olmuyor.

Kiralama sırasında sunulan opsiyonel donanımlar, güvenlik ekipmanları veya aksesuarlar olabilir. Bebek koltuğu, navigasyon, kış lastiği, kar zinciri, ek sürücü gibi özellikler opsiyonel olarak kullanıcılara sunulmaktadır.  

Yeni araç almak istediğinizde araç firmaları, paketler hazırlayarak opsiyonel donanımlardan ücret alırlar. Bazı marka araçların fabrika çıkışında opsiyonel donanımlar boş paketin içerisinde dahil oluyor. Bu durumda kullanıcılar ekstra donanım için ek ücret ödemiyorlar. Renault modellerinde mekanik el freni, multimedya ekranı, ayarlı koltuklar gibi temel donanımlar bulunuyor. Güney Koreli araç üreticilerinde ise teknolojik donanım ve güvenlik sistemleri standart olarak sunuyorlar. Elbette artan ekonomik zorluk, alım gücünün düşmesi gibi sebeplerden dolayı “boş araç” araba seçiminde etkili oluyor.

Öneri İçerik: Araba Kasa Tipleri

Araçlarda Olması Gereken 5 Opsiyonel Donanım Nedir?

Sürüş ve kullanım keyfini en üst noktaya taşıyan araç ekipmanları ve donanımları oldukça önemlidir. “Boş paket” veya “dolu paket” mi diye soruyorsanız, karar vermeden önce araçlarda olması gereken 5 opsiyonel donanım nelerdir, en çok ihtiyaç duyulan opsiyonel donanım nelerdir, özellikleriyle birlikte yakından inceleyelim.

Yeni araçlarda genel olarak bulunan, yaz ve kış aylarında keyifli sürüş sağlayan klima, en önemli donanımların başında yer alır. Özellikle uzun yolculuklarda araç ısısını dengeleyen klimalar araçlar için vazgeçilmez bir sistemdir.

Uzun yollarda oldukça kullanışlı olan hız sabitleyici ise rahat sürüş deneyimi için oldukça önemlidir. Hız sabitleyici belirlediğiniz hızda aracın gaza basmadan gitmesini sağlar. 

Akan trafikte olan kazaların çoğunluğu dikkatsizlikten meydana geliyor. Bu yüzden aracınızda mutlaka acil fren sistemi olması gerekir. Fren sensörleri, aracı ve yolu takip ederek dikkatsizlik durumunda aracınızın yavaşlamasını sağlar.

Dijital gösterge veya yol bilgisayarı sürüş esnasında ya da yola çıkmadan önce aracınızın parçaları hakkında detaylı bilgi almanıza yardımcı olur. Böylece, eksik veya çalışmayan araç bölümlerini tespit edebilir ve onarabilirsiniz.

Navigasyon, karmaşık yollarda kolayca yolu bulmanıza yardımcı olur. Araçlardaki opsiyonel donanımlardan biri olan navigasyon sayesinde zaman kazanabilirsiniz.

Araçlarda opsiyonel ne demek, sorusuna bu içeriğimizde detaylı yanıtlar vermeye çalıştık. Borlease araç kiralama hizmetinden faydalanırken opsiyonel seçenekleri sitemiz üzerinden inceleyebilir ve bizimle iletişime geçebilirsiniz.